Exkurze 2024 – Po stopách Přemysla Otakara II. na západním Slovensku a v Rakousku
Společnost Města Otakarova vyrazila 20. – 22. srpna 2024 na třídenní poznávací zájezd po stopách Přemysla Otakara II., na vernisáž putovní výstavy v Bratislavě a na další památky, ležící na zájmové trase.
Program připravili M. Polák, S. Mlčoch a P. Skácel. Poslední jmenovaný především zajistil výstavu v Bratislavě, mši za pátého českého krále i průvodkyni po historickém centru Bratislavy. Velké díky.
PROGRAM:
20. srpna 2024 (úterý)
KRUMAU AM KAMP
Krumau je nevelká obec s hradem Krumau, který stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Kamp. Na tomto hradě pobývala první manželka Přemysla Otakara II. – Markéta Babenberská – poté, kdy ji manžel zavrhl (roku 1261), a kde roku 1266 zemřela. Pro turisty místo půvabné, ale odlehlé, malé. Pro ženu, která vyrůstala ve Vídni jako prvorozená dcera rakouského vévody Leopolda VI., pro bývalou korunovanou římskou královnu (manželem byl římský král Jindřich VII. Štaufský), pro bývalou nekorunovanou a posléze zavrženou českou královnu (manžel Přemysl Otakar II.), pro ženu, která nemohla dosáhnout klidu v klášteře, kam se uchýlila po smrti synů, místo asi smutné a nedůstojné. Hrad od 18. století chátral, od roku 1959 je novodobě rekonstruován. V současnosti je v soukromém vlastnictví.
CARNUNUTUM
Areál archeologického naleziště z dob Římské říše v Rakousku (na dohled od Bratislavy). Původně se jednalo o starověký legionářský tábor a město. Pro návštěvníky je k vidění i navštívení několik pečlivě zrekonstruovaných domů a římské lázně, v předpokládané původní podobě. Ve 13 hodin probíhá slovensky komentovaná prohlídka. Mimo areál se ještě nachází odhalené zbytky tzv. Pohanské brány, amfiteátry, gladiátorská škola.
HAINBURG AN DER DONAU
Nad městem Hainburg se na kopci Schlossberg tyčí zřícenina kdysi mohutnéhohradu Hainburg. Tento se začal budovat v polovině 11. století, ale posléze přešel do vlastnictvím rodu Babenbergů a pozdějším sňatkem se dostal do rukou známého českého panovníka Přemysla Otakara II. Svatba se konala v roce 1254 v Markétině sídle v Hainburgu a jednalo se o počin notně skandální. Devatenáctiletý ženich si bral padesátiletou nevěstu, což i na středověk bylo velké sousto. O politickém pozadí sňatku nemohlo být pochyb. Markéta, jakožto nejstarší příslušnice rodu Babenbergů, uplatňovala na základě tzv. Privilegia minus z roku 1156 dědické nároky na rakouské a štýrské vévodství.
Po smrti Přemysla Otakara II. se hrad stal majetkem rodu Habsburgů.
BRATISLAVA - ubytování v hotelu Taxis
21. srpna 2024 (středa)
BRATISLAVA
Dopoledne nás čekala trasa po historickém jádru města s průvodkyni, Hradu a vzhledem k datu i přes pietní akci k výročí okupace v roce 1968, ke které jsme se dostavili. Nicméně hlavním programem byla vernisáž putovní výstavy "Přemysl Otakar II. – král, rytíř, zakladatel" a jí předcházející mše "smíření" ve františkánském kostele Zvěstování Pána (Františkánské nám. 1, Bratislava) . Tu celebroval emeritní trnavský arcibiskup Robért Bezák. Jeho slova o doplnění lidského horizontálního konání o vertikální (tj. šlechetný – šlechtický) rozměr a to nejen ve spojitosti s pátým českým králem, byla velmi inspirující.
Z kostela jsme tedy odcházeli do Univerzitní knižnice (Ventúrská 11, Bratislava), kde byla na barokním nádvoří zahájena putovní výstava spolku, tentokrát při příležitosti 760. výročí svatby neteře Přemysla Otakara II. – Kunhuty Braniborské s uherským princem Bélou (syn krále Bély IV.). Výstava byla doplněna o kopii obrazu Přemysl Otakar II., král železný a zlatý z cyklu Slovanská epopej Alfonse Muchy za účasti generální ředitelky Univerzitní knihovny, Rudolfa Jindráka (velvyslanec ČR na SLovensku), Petra Skácela (ambasador spolku Města Otakarova v Bratislavě a Dolním Rakousku) a zástupců dalších měst Otakarových (Jevíčko, Uherské Hradiště, Uherský brod, české Budějovice).
22. srpna 2024 (čtvrtek)
BRATISLAVA – KAMZÍK
Kamzík (německy Gemsenberg) je vrch nad Bratislavou (439 m n.m.). Těsně pod vrcholem se tyčí televizní věž, ze které lze přehlédnout široké okolí.
DĚVÍN
Rozsáhlý hradební areál blízko Bratislavy nad soutokem Dunaje a Moravy. V minulosti se návrší stalo domovem Keltů, Římanů (základy staveb obytných i hospodářských), Slovanů (kosterní pozůstatky), Velkomoravské říše (základy a maketa velkomoravského kostela z 9. stol.) a nad tím mohutné zbytky renesančních paláců. Vzhledem k vysoké poloze jsou neuvěřitelně nádherné a daleké rozhledy.